تحلیل تکنیکال

حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال چگونه به دست می آید و چه کاربردی دارد؟

حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال چگونه به دست می آید و چه کاربردی دارد؟

در بازارهای مالی الفاظ حمایت و مقاومت ( Support and Resistance ) به ترتیب تداعی کننده تقاضا و عرضه می باشند. سطح حمایت ناحیه ای از قیمت است که در آن به اندازه کافی تقاضای خرید ایجاد شده و در نتیجه از کاهش بیشتر قیمت جلوگیری می شود.غالبا پس از کاهش قیمت تا این سطح مجددا روند افزایشی قیمت آغاز می گردد.

سطح مقاومت نیز با تعریفی مشابه ناحیه ای از قیمت است که در آن عرضه قابل ملاحظه ای ایجاد می شود.
این عرضه در حدی است که مانع افزایش قیمت می گردد. بنابر این پس از افزایش قیمت تا سطح مقاومت مجددا روند کاهشی قیمت آغاز می گردد.

همان طور که تصویر زیر می بینید نواحی حمایت و مقاومت مشخص شده اند که در قیمت در یک کانال صعودی به کار خود ادامه می دهد. هر کانالی سقف و کف قیمتی خود را دارد که قیمت با برخورد به این خطوط کانال واکنش نشان داده و تغییر روند می دهند.

سناریوی کانال کشی بحثی جدا بوده لذا هدف از  ترسیم از این تصویر نمایش نواحی هستند که قیمت را به چالش می کشند.

در بالای تصویر ناحیه مقاومتی قوی می بینیم و علامت گذاری شده اند. و در پایین تصویر  و کف کانال رسم شده نواحی حمایتی را می بینیم.

ناحیه حمایت و مقاومت

ناحیه حمایت و مقاومت

مشخص کردن ناحیه های حمایت و مقاومتی

اغلب برای پیدا کردن این نواحی یا سطوح سه حالت مهم را فاکتور قرار می دهیم. در تایم فریم های معاملاتی بالا نواحی برگشت قیمت را مشخص می کنیم که به نواحی درجه 1 مشهور هستند.

در تایم فریم های مختلف این نواحی های برگشتی قیمتی را مشخص می نماییم.دومین فاکتور بسیار مهم برای یافتن حمایت و مقاومت و قدرت این سطوح به حجم معاملات در این ناحیه ها دقت می نماییم که افزایش حجم معاملات نشان از قدرت قوی آن ناحیه خواهد بود.

سومین و مهمترین مورد برای  پیدا کردن نواحی حمایتی و مقاومتی استفاده از اندیکاتور فیبوناچی می باشد. به این صورت که اگر ناحیه مورد نظر در سطوح 38 – 35 باشد این ناحیه می تواند نقش حمایت و مقاومت معتبر را بازی  کنید. اگر برای استفاده از  فیبوناچی مشکلی دارید حتما بخش آموزش فیبوناچی را مشاهده نمایید.

نکته بسیار مهم: در روند های صعودی ناحیه حمایت عمر بیشتری دارند در حالیکه سطوح مقاومت صرفا چند توقف موقتی در روند افزایشی ایجاد می نمایند. همچنین قبل از معکوس شدن روند صعودی و تبدیل شدن به روند نزولی سطوح مقاومت بارها شکسته می شوند.

بر خلاف روندهای صعودی در روند های نزولی غالبا سطوح مقاومت عمر بیشتری دارند. در حالی که سطوح حمایت صرفا چند توقف موقتی در روند کاهشی قیمت ایجاد می نمایند. قبل از معکوس شدن روند نزولی سطوح حمایت بارها شکسته می شوند.

نواحی حمایت و مقاومت با شکست ها و پولبک ها می توانند سیگنال های بسیار معتبری را صادر کنند.

اندیکاتورها

برای پیدا کردن نواحی مهم حمایت و مقاومتی ، اندیکاتورهای pivot و اندیکاتور حمایت و مقاومت ولف WOLF indicator Support Resistance نقش به سزایی دارند. این اندیکاتور ها می توانند با نمایش اطلاعاتی همچون افزایش تقاضا و عرضه ، نواحی مهم برگشتی قیمت در انواع تایم های معاملاتی را به شما کمک کنند.

در کل برای  تشریح این نواحی باید این را بدانیم که حمایت و مقاومت ها از نواحی عرضه و تقاضا در چارت معامله ایجاد می شوند که این نواحی در تایم فریم های بالا مثلا 1D , 4H , 1w قوی تر و معتبرتر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید